Grāmata

Bērnība "Knīpās un knauķos"

ISBN kods:
9789934234996
Pievienots:
11.01.2022
Izdevējs:
Fonds Inteliģence
Autors:
Edīte Putniņa
Vāki:
Cietie vāki
Lappušu skaits:
680

€ 31.76 (ar PVN)


Grāmata veidota, lai plašākai sabiedrībai atstātu apliecinājumu par bērnu vokālo studiju “Knīpas un Knauķi” 50 gadu garumā, par tās devumu Latvijas kultūrtelpā, par pedagogiem un viņu īpašo attieksmi pret mazajiem dziedātājiem. Ir arī svarīgi ieraudzīt, kā “Knīpās un Knauķos” visos laikos ir dzīvojusi stipra “sirds-saite”, kura nekad nav tikusi pārrauta. “Knīpas un Knauķi” vienmēr ir spējuši, spēj un spēs kalpot arī kā domu biedru enerģijas apmaiņas un uzlādes avots.

Gan bijušo dziedātāju, gan vecāku, gan skolotāju un mākslinieciskās sadarbības draugu atmiņu krāsas (kopā ap 120, viņu vidū Roze Stiebra, Juris Rubenis, Ieva Ezeriete, Dace Micāne-Zālīte, Juris Kulakovs, Jānis Lūsēns, Andris Sējāns, Renārs Kaupers, Inga Cipe un daudzi citi), kā arī stāsti par skaistiem koncertiem un dažādiem piedzīvojumiem ļaus lasītājam kaut nedaudz sajust to īpašo gaisotni, kāda dzīvo “Knīpās un Knauķos”! Kā jebkura ģimene, arī “Knīpu un Knauķu” ģimene ir vesela pasaule, – balstīta siltās cilvēciskās attiecībās, savstarpējā mīlestībā – bērnos un mūzikā! Grāmata ved ceļojumā cauri gada 12 mēnešiem, aplūkojot tradicionālas un noturīgas koncertu tradīcijas, bet, protams, ik pa laikam ļaujot notikt kādam neparastam piedzīvojumam. Dokumentēti ir arī pēdējo divu gadu notikumi Covid-19 vīrusa izraisītās pandēmijas dēļ, – iespējams, tik sarežģītus laikus “Knīpas un Knauķi” piedzīvo pirmo reizi 50 gadu vēsturē, un ir jauki un svarīgi apzināties, ka visiem bērniem, ģimenēm un skolotājām saliedējoties, “Knīpas un Knauķi” arī šajā laikā ir spējuši atrast arvien jaunas nodarbību un koncertu formas, lai uzturētu un viens otru uzlādētu ar dziesmas dziedinošo spēku un kopīgas darbošanās enerģiju! Grāmatas papildvērtību veido gan unikālas melnbaltās un niansētas krāsainās fotogrāfijas (paldies fotogrāfiem Jānim Deinatam, Aijai Kroderei, jo īpaši Raitim Mūrniekam, un daudziem citiem), gan arī koncertu programmiņās un diskogrāfijā izlasāmiem  Knīpu un Knauķu dalībnieku vārdiem – cauri visiem laikiem. Paralēli stāstiem un fotogrāfijām QR kodi uz YouTube video saitēm lasītājus aizvedīs arī uz daudziem koncertiem un izrādēm. Visbeidzot, grāmatas beigās vairākās lappusēs ir iekārtota vieta, kur katrs var ielīmēt dažas savas personīgās fotogrāfijas – gan no piedzīvotā “Knīpās un Knauķos”, gan no citām bērnības atmiņām. Grāmatas dizainu veidojusi un rotaļīgi daiļkrāsojusi māksliniece Estere Betija Grāvere.

Protams, ka vienā izdevumā nav iespējams ietvert pilnīgi visus notikumus un sajūtas, tas lasītājam jāsaprot, bet, lasot šo grāmatu, ikviens Knauķis vai Knīpa sajutīs daudzas atbalsis savās personīgajās, varbūt šeit nepublicētajās atmiņās, un, es ļoti ceru, ka grāmata piepildīs svarīgāko ieceri – domās samīļot gan ikkatru kādreizējo vai esošo Knīpu un Knauķi, gan arī ikviena cilvēka iekšējo bērnu! Laiku laikos.

Grāmata veidota mīlestībā un pateicībā visu laiku “Knīpām un Knauķiem” un visiem skolotājiem – pirmkārt, ansambļa dibinātājai Irēnai Veinbergai un viņas kolēģei Silvijai Ērglei, kura 1996.gadā nodeva “Knīpas un Knauķi” vadītāju stafeti Vitai Siliņai un Edītei Putniņai (Vitu 29. decembrī lai gaiši pieminam viņas 60 gadu dzimšanas dienā), gan vadītājām Jonitai Štomai un Sanitai Sējānei, kuras savu pieredzi un mīlestību jau apliecinājušas 13 sezonas – par kopā noietu skaistu ceļu 27 gadu garumā!

“Reiz pie mums atnāca un pieteicās “Knīpu un Knauķu” brīnumainā valsts...”, tā iesākas bērnu vokālās studijas dibinātājas Irēnas Veinbergas meitas Sandras Veinbergas atmiņu stāstījums: “Ir lietas, kuras nedrīkst aizmirst. Tās ir jāizstāsta visiem. Bērnu vokālās studijas “Knīpas un Knauķi” dzīves gājums nupat iesniedzas pusgadsimta robežā. Tas ir daudz. Tāpēc var saukt par pasaku, jo laika plūdums izskalo krastā drazas un nes tālāk kuģus un sapņus. Rodas valstis bez robežām, kuras apdzīvo mīlestība un talants. Tā piedzima arī “Knīpu un Knauķu” brīnumainā karaliste Rīgā.”

Pasakām beigas parasti ir atvērtas... ilgi un laimīgi... un tā tas ir arī šai pasakai, jo “Knīpu un Knauķu” bērnības atspulgi arī vēl ilgi dzīvos katras Knīpas un katra Knauķa tālākajā dzīvē! Kā dienasgrāmatā ielūkosimies dažādās telpās – redzamās un neredzamās... un tikai tad mazliet varēsim nojaust, kā klājas “Knīpām un Knauķiem” – bērnības redzamo un neredzamo iekšējo telpu apdziedātājiem...

 

Grāmatas izdevējs “Fonds “Inteliģence””.