Grāmata

Ceļojums, vārdā Spānija

ISBN kods:
9789934565625
Pievienots:
22.02.2019
Izdevējs:
Neputns
Autors:
Jāns Undusks
Tulkojums:
Maima Grīnberga
Vāki:
Mīkstie vāki
Lappušu skaits:
160

€ 8.18 (ar PVN)


Pazīstamā igauņu rakstnieka, literatūrkritiķa un tulkotāja Jāna Unduska (Jaan Undusk) grāmatu, tāpat kā apgāda iepriekš izdoto šī autora eseju krājumu “Boļševisms un kultūra” (2016), no igauņu valodas tulkojusi Maima Grīnberga.

1999. gadā Jāns Undusks kopā ar “grupiņu ļaužu, kam nebija svešas garīgas intereses” apmeklēja Spāniju, mērojot ceļu no Burgosas uz Salamanku un no turienes tālāk uz Madridi un Toledo. Šī ceļojuma iespaidā vēlāk tapa pieci teksti, kas veido 2016. gadā iznākušo grāmatu “Ceļojums, vārdā Spānija”. Pats autors par šī intelekta un kaisles uzlādētā teksta tapšanu ir sacījis:

“Protams, brauciens pats bija daiļš, mūsu jutekliskā uztvere bieži nospriegota līdz eksplozijai, un gudrība mūsos tika lieta kā no pilnības raga. Tomēr kādā brīdī es sapratu, ka mēs jau nemaz nebraucām no Burgosas uz Salamanku – bija noticis kaut kas pavisam cits. Un ka tas, kas notika patiesībā, vēl tikai jāatrod. Un ka to var atrast, tikai rakstot īsto, vienīgo īsto tekstu. Un ka šāds teksts uz sākotnējo nodomu fona var izskatīties pēc ļoti dīvaina veidojuma. Cerot atrast dažus acumirkļus svētlaimes, jābūt gatavam uz brīvību un riebumu. Es nezinu, vai man tas izdevās. Taču katrā ziņā visa šī grāmata ir nojēgšanās – pat ja tā izrādītos neauglīga – īstā teksta meklējumos.”

Tulkotāja Maima Grīnberga par autoru raksta:

“To, kāpēc es viņa tekstus mīlu, dievinu un apbrīnoju, vārdā ir nosaucis viņš pats. Tas ir “jutekliskais terorisms”, kas strāvo no visiem viņa tekstiem: gan zinātniskiem pētījumiem, gan esejām, gan daiļliteratūras. Vārdu, teikumu, domu, stila, paradoksu, salīdzinājumu, secinājumu utt. sprādzienbīstamība. Iespēja tulkot (un, protams, lasīt) viņa tekstus ir iespēja nonākt dialogā ar ģēniju. Viņa “iekšējā Spānija”, par ko ir šis teksts, dod lasītājam impulsu atklāt un censties saprast “ārējo” Kastīliju, Kataloniju, Baskzemi utt. daudz iedarbīgāk nekā jebkurš korekts tūrisma ceļvedis vai ceļojuma apraksts.”

2016. gadā Jāna Unduska “Ceļojums, vārdā Spānija” Igaunijā vairāk nekā 20 grāmatu konkurencē saņēma gada labākās ceļojumu grāmatas titulu