Grāmata

Cilvēkzvērs. Lugu krājums

ISBN kods:
9789934232091
Pievienots:
30.12.2020
Izdevējs:
Autorizdevums
Autors:
Autoru kolektīvs
Vāki:
Cietie vāki
Lappušu skaits:
355

€ 11.63 (ar PVN)


Lugu krājumā “Cilvēkzvērs” ir iekļautas 10 autoru desmit oriģināllugas, kas uzvarēja ilgtermiņa projekta “Lugu konkurss - lugu krājums” - pirmajā - lugu konkursā. Pārstāvētie autori: Inga Ābele, Rodžers de Kūrs (pseidonīms), Anna Rancāne, Egīls Šņore, Lelde Stumbre, KrisIāna Štrāle-Dreika, Aleksejs Ščerbaks, Aiva Birbele, Rūta Žeina (pseidonīms), Elgars Čerņickis (pseidonīms).

“Cilvēks ir tāda radība, kurā ir viss, patiesībā – gan tas dzīvnieciskais, gan tas civilizētais. Un it sevišķi lugās, kur tas viss ir pastiprināts. Tādēļ man likās, ka tas “Cilvēkzvērs” ir tāds ļoti ietilpīgs nosaukums. Es domāju, ka viņš arī piestāv šai grāmatai, jo tiešām šīs lugas, kas tur ir apkopotas, ir ārkārtīgi dažādas,” stāstīja dramaturģe Lelde Stumbre.

Lelde Stumbre un Francijā mītošā latviešu dramaturģe Biruta Zujāne šo projektu sāka kā latviešu autoru lugu pirmo publikāciju. Tajā iekļauti Ingas Ābeles, Annas Rancānes, Rūtas Žeinas, Rodžera de Kūra, Alekseja Ščerbaka, Eldara Čerņicka, kā arī jau minēto dramaturgu darbi.

Egils Šņore grāmatā iekļāvis lugu “Spēlējam Rūdolfu Blaumani”. “Tā ir komēdija, kas bāzēta uz Blaumaņa lugām, kura ar Blaumaņa formām paskatās uz šodienu un šodienas attiecībām,” skaidroja autors.

Savukārt Latvijā pazīstamā “Sieviešu stendapa” pārstāve Aiva Birbele izlasē iekļāvusi lugu, kas nebūt nav smejamais gabals, drīzāk traģēdija – “Būda mežā”. Autore stāstīja: “Tas ir stāsts par jauniešiem, kuri nonāk iespundēti būdā, un luga uzdod jautājumu – vai tam ir pamatā kādi citi apstākļi, vai tā ir nejaušība?”

“Cilvēkzvēram” līdzīgi latviešu autoru lugu krājumi nav izdoti vismaz pēdējos 30 gadus. Un tas nebūt nav saistīts ar materiāla trūkumu. Šim krājuma konkursam vien tika iesniegtas aptuveni 50 lugas.

“Grāmatnīcām, kuru uzdevums ir pārdot grāmatas, liekas, ka lugas ir neejoša prece, kas, protams, mani līdz sirds dziļumiem aizvaino – kas ir izdomājis šo uzskatu, kāpēc tas tā ir? Jo es savā mūža nepārtraukti saskaros ar to, ka režisori meklē lugas un viņiem nav šo avotu,” skaidroja Lelde Stumbre