Grāmata

Piektā laiva (Vecāku žūrijas grāmata)

ISBN kods:
9789984335599
Pievienots:
11.11.2022
Izdevējs:
Pētergailis
Autors:
Monika Kompaņīkova
Vāki:
Cietie vāki
Lappušu skaits:
175

€ 9.98 (ar PVN)


Monikas Kompanikovas (Monika Kompaníková) romāns ”Piektā laiva” ir aizkustinošs stāsts par meiteni, kura postkomunistiskajā Slovākijā visiem spēkiem cenšas parūpēties par sevi un citiem. Divpadsmit gadus veco Jarku emocionāli pametusi viņas nenobriedusī, izlaidīgā māte. Likteņa ziņā atstātā meitene ir spiesta rūpēties par savu kašķīgo, mirstošo vecmāmiņu, lai nenosmaktu postkomunistiskā betona džungļos, lai izdzīvotu Bratislavas daudzdzīvokļu ēkas sociālajā vakuumā. Viņa vada dienas, klaiņojot pa ielām un sapņojot vienīgajā vietā, kur jūtas droši: mazajā dārziņā, ko Jarka mantojusi no nekad nesatiktā vectēva. Kādu dienu, dodoties uz dārzu, viņa apstājas piepilsētas dzelzceļa stacijā un impulsīvi nolaupa dvīņu mazuļus. Jarka balansē uz katastrofas sliekšņa, un, cenšoties rūpēties par mazuļiem, meitene atklāj sevi. Monika Kompanikova ar dzīvu bezkompromisa skatienu iemūžinājusi īstu cilvēcisku attiecību universālu meklējumu postkomunistiskās Eiropas tukšuma un sāpju vidū. Monikai Kompaņīkovai piemīt izcilas novērotājas prasmes un spēja pamanīt detaļas, un šis rakstnieces talants ir ļāvis tapt spožam romānam.

Monika Kompaņīkova ir viena no izcilākajām mūsdienu slovāku rakstniecēm, studējusi glezniecību Bratislavas Mākslas akadēmijā. Romāns “Piektā laiva” ieguva Slovākijas Literatūras gada balvu “Anasoft Litera” (2011), un tas ir tulkots piecpadsmit valodās. Spēlfilma “Mazā osta”, kas uzņemta pēc šā romāna motīviem, 2017. gadā saņēma “Kristāla lāci” Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā. Šogad grāmata bijusi prestižā EBRD Literature Prize 2022 konkursa uzvarētāja, 2022. gadā tā ieguvusi arī Oxford-Weidenfeld Prize nomināciju.

“... Eksperimentāls psiholoģisks pētījums, kas atgādina tādas grāmatas kā Viljama Goldinga “Mušu valdnieku”” — Slovākijas Literatūras gada balvas “Anasoft Litera” žūrija, piešķirot gada balvu romānam “Piektā laiva”.

“Grūti noliegt stāsta aktualitāti arī Latvijā. Mūsu militāro, ekonomisko un pandēmijas krīžu piesātinātajā laiktelpā grāmata "Piektā laiva” palīdzēs pusaudžiem un viņu ģimenēm pārvarēt augšanas grūtības, dziedināt mentālās veselības brūces, izturēt postpadomju smirdīgās atraugas, izrauties no zaņķa, izturēt un atrast sevi, savu identitāti, savu vietu dzīvē. Atgādinās, ka drošākais un skaistākais atspēriena dēlītis ir mīlestība, nē, labāk - Mīlestība.”( Daina Sirmā)